Beba Zdravlje i njega bebe 09. kolovoza 2013.

Iskustva s platnenim pelenama: prednosti i mane

platnene pelene
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Pročitajte kakva iskustva s platnenim pelenama imaju mame koje su o tome raspravljale na našem forumu, koliko je teško njihovo održavanje te jesu li po mišljenju dermatologa za nježnu dječju kožu ipak bolje jednokratne ili platnene pelene

Buduće mame u forumu Klokanice postavile su pitanje o korištenju platnenih pelena, odnosno je li njihova upotreba, pranje i odlaganje uistinu mnogo kompliciranija nego kod jednokratnih. Iz rasprave koja se razvila izdvajamo pozitivna i negativna iskustva roditelja koji su koristili platnene pelene, a istražili smo i koje su sve prednosti njihove primjene. Osim toga, zatražili smo i stručno mišljenje dermatologinje o tome koje pelene pogodnije za nježnu dječju kožu.

"Mi ih koristimo, Mia sada ima 4,5 mjeseca. Od 2. mjeseca je samo u platnenim pelenama. Već sada zna biti nemirna kad hoće piškiti pa se popiški tek kad otvorimo pelenu i vjerujem da će puno prije naučiti ići na tutu nego da je u jednokratnima. Imamo ih 50-ak komada i peremo ih dva puta tjedno s ručnicima, ne peglamo ih. Sve smo platili maksimalno 2000 kn što se isplati, pogotovo jer mi presvlačimo pelene jako često", piše u forumu Klokanice čitateljica korisničkog imena renata.

Pozitivna iskustva s korištenjem platnenih pelena ima i naša čitateljica lunabaloona.

"Već drugo dijete ima platnene i ja sam zadovoljna… ima posla oko toga, ali se isplati. Osip se pojavljuje ako pelene nisu dobro isprane ili dovoljno često mijenjane, ili reakcija na neku hranu kroz urin… Osip smo imali možda 2-3 puta", napisala je čitateljica.

Ugodnije za nošenje

Koje su sve prednosti platnenih pelena i zašto ih preporučuje pitali smo Evicu Borčić, vlasnicu obrta Natura pelene.

"Najbitnije je da su platnene pelene potpuno prirodne i ugodnije za nošenje, osobito ljeti. Koža se toliko ne znoji i ne pregrijava. Dječja guza je zdrava, ne moraju se koristiti kreme, niti prašak", ističe Evica.

shop | Author: missMAMA Foto: missMAMA

Platnene pelene u bojama Klokanice!

U malom dućanu na Klokanici nudimo vam posebnu, limitiranu kolekciju platnenih pelena i drugih stvari za bebe. Natura pelene u bojama Klokanice - nježno plave s ružičastim srcem na stražnoj strani izrađene su od 10 slojeva vrhunskog pamučnog pletiva iznimne mekoće i izvrsne moći upijanja. Anatomski su oblikovane i dolaze u jednoj univerzalnoj veličini, koja se drukerima može podesiti u tri različite veličine i u dubinu i u širinu, tako da istu pelenu možete koristiti za bebu od rođenja pa sve do odvikavanja od pelena. Posjetite naš dućan!

Osim zbog zdravstvenih razloga Evica platnene pelene preporučuje i radi očuvanja okoliša jer su, kako kaže, iskorištene pelene treći najveći zagađivač u svijetu i treba im gotovo 200 godina za razgradnju.

"Velika prednost platnenih pelena je i u tome što se djeca puno ranije odviknu od njihovog nošenja, odnosno ranije krenu na tutu. Većina djece koja nose platnene pelene do druge se godine odviknu od pelena. Dijete odmah osjeti da je mokro i ranije shvati da treba tražiti tutu", objašnjava Evica te dodaje kako se roditelji odlučuju na prirodne pelene i radi financijskih razloga. Naime, iste se pelene mogu koristiti do kraja pelenaštva što predstavlja veliku uštedu za roditelje.

Evica Borčić platnene pelene | Author: Dalibor Urukalović/PIXSELL Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL

Ipak, neki roditelji u našem forumu požalili su se kako su od platnenih pelena odustali zbog njihovog održavanja jer im je bilo komplicirano pranje i sušenje.

"Mi smo imali platnene pelene i sve je super funkcioniralo preko ljeta i jeseni dok smo mogli sušiti vani, no kad su počele kiše i snijeg, sušili smo ih na stalku za sušenje u stanu i navukle su nam se gljivice, tako da smo ih prestali koristiti. Plus, imali smo kantu u koju smo stavljali prljave i to je znalo jako smrdjeti….Sve u svemu, lijepo zvuči u teoriji, no u praksi ima dosta mana", napisala je čitateljica valerija.

Više posla zbog pranja i sušenja

S njom se složila i gabriela koja kaže: "Nisam pobornik platnenih pelena, koristila sam ih s prvim djetetom u početku, užas, pelenski osip, uvijek mokro, stalno pune mašine robe… Ne dolazi u obzir više!".

Kako točno koristiti i odlagati platnene pelene detaljno je objasnila čitateljica Lucy-in-the-sky koja kaže da nije imala problema s osipom te da bi ih opet odabrala iako ih povremeno kombinira s jednokratnima. Lucy-in-the-sky napominje da je miris iskorištenih pelena puno intenzivniji kod jednokratnih, osobito prvih šest mjeseci dok je beba samo na majčinom mlijeku.

"Jedini minus je malo više posla (ipak!) i moje su se nakon 1,5 godinu počele lagano trgati, ali mislim da bi to moglo imati veze s jačinom centrifuge (naravno, stavljala sam na veću da se brže posuše). Tako da mi neće moći poslužiti za drugo dijete, nego će u reciklažu. S druge strane mislim da su za dijete dosta ugodnije i prirodnije, uz česta prematanja. Ne forsiramo odvikavanje, Maša već nekoliko mjeseci sama signalizira da je pelena mokra. Kahlica je tu, pa kad bude spremna, ići će", opisala je svoje iskustvo.

Osip češći kod jednokratnih pelena

Je li pelenski osip češći kod platnenih pelena ili onih jednokratnih, pitali smo dermatologinju Ivanu Manolu.

"Pelenski osip češći je kod jednokratnih pelena. Razlog tome je što pamučne pelene imaju manju sposobnost upijanja i potrebno ih je češće mijenjati. Kod izmjene pelena, pelenska regija se 'zrači' te je u konačnici manje vlažna. Kod jednokratnih pelena se dobiva lažni dojam suhoće i pelene se rjeđe mijenjaju", objašnjava dr. Manola. Zanimalo nas je i koje bi pelene preporučila, a dr. Manola odgovorila nam je da bi roditeljima svakako preporučila one platnene jer manje iritiraju osjetljivu kožu pelenske regije jer koža bolje podnosi kontakt s pamukom.

"Osobno bih radije preporučila primjenu platnenih pelena kod svih čija djeca imaju osjetljivu kožu. Nedostatak platnenih pelena u današnjem brzom stilu života je vrijeme potrebno za održavanje - pranje, sušenje, peglanje", zaključuje dermatologinja.

Pročitajte i druge članke u specijalu Oprema za novorođenče!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.